Pigmentācijas plankumi

PigmentacijaPIGMENTĀCIJAS PLANKUMU DIAGNOSTIKA 

Pigmentācijas plankumi var būti iedzimti vai iegūti laika gaitā. Ar vecumu pigmentācijas izpaušanās uz ādas bieži pastiprinās dažādu iemeslu dēļ. Tā var būt saules iedarbība, vitamīnu trūkums, ādas novecošana, harmonālie traucējumi vai citas slimības.

Pigmentācijas plankumu diagnostiku Era Esthetic klīnikā veic ārsti dermatologi, kuri atkarībā no pigmenta plankumu veida, intensitātes, izvietojuma, veidošanās iemesliem un pacienta vecuma nosaka nepieciešamo ārstēšanu.

Lāzerprocedūras nav vienīgais veids, kā atbrīvoties no pigmenta plankumiem, toties tas ir atzīts par efektivāko risinājumu pigmentācijas likvidēšanā. Tomēr neievērojot sauļošanas noteikumus, ādas kopšanas un ārstēšanas rekomendācijas, pigmentācija medz atgriezties. Tomēr ievērojot mūsu ārstu ieteikumus un izvēloties viņu piemeklēto risinājumu pigmentācijas ārstēšanai, Jūs varēsiet saglabāt savas ādas skaistumu un mirdzošu, vienmērīgu krāsu!

 

KUR RODAS PIGMENTĀCIJAS PLANKUMI?

Jauniem cilvēkiem pigmentācijas plankumi visbiežāk veidojas uz sejas: pieres, deguna, žokļu un virslūpas apvidos.
Gados vecākiem cilvēkiem pigmentācija sevišķi bieži rodas muguras, krūšu un roku apvidos.

Nereti palielinājusies pigmentācija ir pārmērīgas uzturēšanās saulē rezultāts un pāragras novecošanās pazīme.

 

PIGMENTA PLANKUMU VEIDI

Pigmentācija izskatās kā specifiski tumši vai, otrādi, balti plankumi uz ādas, kuri veidojas melanīna pigmenta daudzuma izmaiņu dēļ.    

  • Hiperpigmentācija (tumši plankumi uz ādas) veidojas dēļ pigmentācijas palielināšanas ādas noteiktajās zonās. Hiperpigmentācijai var būt iedzimtā (piem., dzimumzīmes, lentingo) vai iegūtā laika gaitā (piem., vasaras raibumi, melazma/hloazma).
  • Hipopigmentācija (balti laukumi uz ādas) veidojas melanīna daudzuma samazināšanās ietekmē. Šādi veidojumi arī var būt gan iedzimtie, gan iegūtie – visbiežāk tos izraisa tādas slimības, kā psoriāze, ekzēma, leikoderma/vitiligo u.c. 

Bīstamākais vietējās pigmentācijas traucējuma veids ir melanoma – pigmentētes ādas jaunveidojums, kas satur melanīnu. Ir svarīgi regulāri pārbaudit pie dermatologa aizdomīgus pigmentācijas jaunveidojumus, lai Jūs varētu būt droši par savas ādas veselību!

dermatoskopiska_izmeklesana_EraEsthetic

KĀDI CĒLOŅI IZRAISA PIGMENTĀCIJAS PALIELINĀŠANOS?

Par ādas pigmentāciju atbild melanocīti – šūnas, kas izstrādā galveno ādas pigmentu melanīnu. Tas ir normālas ādas pigments. Pieaugot melanīna izstrādei, pigmentācija pieaug, bet, ja ir tā trūkums, rodas lokāls vai izpleties pigmentācijas samazinājums, tāpat pilnīga tā neesamība – vitiligo. Ādas pigmentācija cieši saistīta vai organisma vitamīnu, fermentu līdzsvaru, endokrīno sistēmu.

Vitamīnu A, C, PP trūkums palielina melanīna sintēzi, vitamīna B grupas trūkums samazina. Melanocītu aktivitāti ietekmē virsnieru darbība, dzimumhormoni, vairogdziedzeris, mikroelementi – varš, cinks, dzelzs, ādas starpšūnu fermenti. Pigmentācijas plankumi var rasties hormonālās nelīdzsvarotības dēļ, sievietēm grūtniecības laikā vai pēc tās, slimojot ar vairogdziedzera vai aknu slimībām. Nereti tie rodas cilvēkiem, kas strādā ar dažādām ķīmiskām vielām, kam trūkst vitamīna C. Pigmentācija var palielināties dažādu organismā nonākušu vielu dēļ, palikt pēc apdeguma, kukaiņu kodumiem, pēc dažu ādas slimību pārslimošanas vai pēc kontakta ar augiem.

Sejas apvidū pigmentācijas plankumi var rasties, izmantojot kodīgas vielas, vidukļa apvidū – spiediena, beršanas dēļ.

Un, protams, pigmentācijas plankumu rašanos ļoti ietekmē saule.

 

KĀDI IR PIGMENTĀCIJAS PLANKUMU ĀRSTĒŠANAS VEIDI?

Pigmentācijas plankumu ārstēšanai var izvēlēties dažādus līdzekļus vai procedūras:

  • Medikamentoza – noziežot ādu ar stipru koncentrācijas balinošiem preparātiem, kurus lietot drīkst īsu laiku, tikai ārsta uzraudzībā.
  • Ādas apstrāde ar pīlingiem – to veic lokāli, izmantojot attiecīgas skābes: salicilskābi, glikolskābi, azelaīnskābi, trihloretiķskābi. Ņemot vērā pigmentācijas plankuma struktūru un lokalizāciju, pīlinga stiprumu var palielināt, izmantojot attiecīgo vielu aktivatorus.
  • Mezoterapija – injicējot ādā dažādu preparātu kokteiļus.
  • Pigmentācijas plankumu likvidēšana ar lāzeru 

Pigmentācijas plankumu likvidēšana ar lāzeru

Ir pierādīts, ka lāzers ir iedarbīgākais pigmentācijas plankumu likvidēšanas veids. Mūsu klīnikā ir pieejamas vairākas procedūras, kuras palīdz atbrīvities no pigmentācijas plankumiem:

Lāzerprocedūras ir efektīvākais pigmentācijas plankumu likvidēšanas veids.

Procedura_Era_Esthetic

Pigmenta plankumu veidošanās profilakse

Lai izvairītos no jaunu pigmenta plankumu veidošanās, jāievēro sauļošanas noteikumi un jāatsakās no solāriju apmeklēšanas.

 

Lasīt vairāk par problēmu ārstēšanu